top of page

CV 

Ing. arch. Jan Soukup
 

narozen v Litoměřicích

žiji a pracuji v Praze, Čechách

honza@secondnature.cz

honza_new_portret CB.png
O mně
 
Jsem architekt a dlouhodobě, již od studií, se věnuji udržitelným stavbám, přírodním materiálům i různé míře participace. Ta mne nadchla už na škole, kde jsem se účastnil workshopu vedeného přímo Christopherem Dayem (Duch a místo), průkopníkem architektonického navrhování metodou konsenzu.
Na začátku profesní dráhy jsem měl příležitost pracovat pro architekta Oldřicha Hozmana, kde byl také prostor pro společné navrhování spolu s klienty, dost často na základě společného modelování z hlíny, což je ideální vyjadřovací prostředek přístupný všem. Jako větší kolektivní dílo zde vznikl projekt mlékárny pro tehdejší biofarmu Bemagro, nebo projekt zahradní restaurace v Průhonicích (Babiččina zahrada).
Po osamostatnění se jsem si udělal ještě kurz participace u Nadace Partnerství (Hybatelé komunit) a chtěl tyto metody zavádět do vlastních projektů. Pro samostatně pracujícího architekta je ale velmi obtížné dostat se k adekvátně velkým projektům, kde by na to byl prostor, jak jsem brzy zjistil, a tak jsem alespoň vnesl participativní metody do běžné individuální práce s klienty. Rozhodně nepatřím mezi architekty, kteří přijdou s hotovým návrhem a přesvědčí vás o tom, že to, co vymysleli, je pro vás nejlepší.  :-) Ale věřím, že se neřadím ani mezi ty, kteří nedokáží dostatečně artikulovat vlastní názor na základě pozorování a hlubšího vhledu do potřeb i požadavků klienta. Spíš se snažím nalézt vždy řešení na míru, která budou pro budoucí uživatele přínosem, pro jejich další rozvoj. A identifikovat správně podstatné hodnoty a ochránit je během celého procesu od studie po realizaci, protože změna je život a vnějších vlivů je mnoho. 
Zhruba před dvěma lety jsem se dal dohromady s Markem Dohelským a rozhodli jsme se společně budovat ateliér jménem Second Nature, který se bude primárně hlásit k udržitelnosti a sociální ekologii i přes to, že u nás k tomu ještě zdaleka nejsou příhodné podmínky, ale to by bylo na samostatné vyprávění. Podařilo se nám zatím nicméně, aby Česká komora architektů začala brát klimatickou krizi vážně, i přes neustálou rezistenci drtivého procenta svých členů, a do témat, kterým by se měla věnovat se snažíme prosazovat hledisko spravedlivé transformace a inkluze. Aktuálně se chceme zaměřit právě na osvětu veřejnosti a zadavatelů veřejných zakázek, aby získali lepší přehled o tom, co v současnosti opravdu znamená udržitelná architektura i co všechno vlastně mohou po architektech požadovat.​

Vzdělání
 • ČVUT Fakulta architektury

2003 – 2009 (bakalář + magistr)

 • ČVUT FSv - Pozemní stavby a architektura

2001 – 2003 (bakalář)

 • Gymnázium Lovosice

1994 – 2001

Soutěže, ocenění

 

Praxe
 • Studio Second Nature

- Založení vlastního studia, architektonická a projekční činnost

2019 - 

 • Vlastní praxe architekta a projektanta + práce pro Slamak.info


- Samostatná činnost od jednání s klienty a navrhování po zpracování všech úrovní dokumentace včetně dílenské, autorský dozor při realizaci, dílčí vlastní realizace interiérů. Koordinace  spolupracujících profesí a vedení projektů.

2013-

 

 • Studio Acht, spol. s.r.o.


- Externí spolupráce na různých projektech, stavební výkresy, vizualizace.

2016 - 2017

 • restaurace La Karotka


- Založeni a organizace vegetariánské a veganské restaurace v Litoměřicích. Nedocenitelná zkušenost. Tvorba od konceptu podniku, skladby menu, interiérů a reklamy po práci s lidmi.

2014 - 2015

 

 • Ateliér Dům a Město, společnost architektů , (P. Brzobohatý,   V. Rothbauerová), dumamesto.cz

- Vizualizace projektů - občasná spolupráce

2012 – 2014     

 • Studio ARC, akad. arch. Oldřicha Hozmana

- Zpracování celých projektů od fáze studie. Zpracování projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení i realizační  výkresy s návrhem řešení detailů. Koordinace navazujících profesí, vedení projektů.

2010 - 2013                         

 • ateliér PH5

- Praxe a sbírání zkušeností během studia

2007    

 • AMA Invest s.r.o.

- Praxe a sbírání zkušeností během studia

2005 – 2006

 

bottom of page